Skip to main content

Reklamacja w restauracji | Jak się zachować?

22 luty 2023

Każdy dobry restaurator wie, że kluczowym elementem prowadzenia biznesu jest utrzymanie dobrych relacji z klientami. Niestety, nawet w najlepszych lokalach zdarzają się sytuacje, w których to goście reklamują jedzenie bądź jakość obsługi. Jak wówczas reagować? Czy dyskutowanie o swoich racjach wchodzi w grę? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Co podlega reklamacji w restauracji?

Restauracja to miejsce, w którym oczekujemy nie tylko smacznego jedzenia, ale także miłej i bezproblemowej obsługi. Niestety, czasem restauratorzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, co skutkuje potrzebą złożenia reklamacji. Warto wiedzieć, że reklamacje są w pełni uzasadnione w przypadku takich sytuacji, jak:

  • brudna zastawa lub pojemniki na przyprawy,
  • obecność niepożądanych składników w daniu,
  • zbyt długi czas oczekiwania na posiłek,
  • nieodpowiednia temperatura dań,
  • niezgodność dania z opisem w menu,
  • nieprzyjemne zachowanie kelnera,
  • brak podstawowych udogodnień w lokalu,
  • otrzymanie nieświeżej potrawy.

Wszystkie te sytuacje uprawniają gościa do składania reklamacji, co wiąże się z oczekiwaniem na wyjaśnienia oraz odpowiednie zadośćuczynienie ze strony restauracji. Ważne jest, aby pamiętać, że reklamację powinna zostać zgłoszona jak najszybciej, najlepiej w momencie, gdy problem wystąpił, lub niezwłocznie po zauważeniu nieprawidłowości - w przeciwnym razie może nie zostać uznana. Restauratorzy zwykle starają się jak najszybciej rozwiązywać problemy i zadowolić klienta.

Jak reagować na reklamację w restauracji?

Reklamacje w restauracji to zjawisko, z którym niestety muszą się zmierzyć właściciele i pracownicy tego typu lokali. Klienci mogą zgłaszać reklamacje z różnych powodów. Bez względu jednak na przyczynę, ważne jest, aby właściwie reagować na negatywne komentarze, aby zyskać szacunek swojego gościa i zachęcić go do powrotu do Twojej restauracji.

Pierwszym krokiem w rozpatrywaniu reklamacji jest uważne wysłuchanie klienta i pozwolenie mu na wyjaśnienie swojej sytuacji bez przerywania. Niezależnie od tego, czy reklamacja jest uzasadniona, ważne jest, aby okazać klientowi szacunek i zrozumienie. Jeżeli uwagi nie są bezpodstawne, warto przeprosić za problem i zaproponować rozwiązanie. Może to być np. darmowy posiłek, zniżka lub dodatkowy napój. Oferta rekompensaty pokazuje, że właściciel lub personel jest gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność za błąd, a także wywiera na kliencie pozytywne wrażenie.

Ważne jest również zachowanie uprzejmości i profesjonalizmu podczas obsługi reklamacji. Bez względu na to, jak trudna jest sytuacja, trzeba zachować spokój i umiejętność słuchania. Właściciele i personel powinni traktować każdego gościa z szacunkiem i zrozumieniem, nawet jeśli klient jest nieuprzejmy lub trudny w kontakcie. Pamiętaj, że reakcja na reklamację może mieć wpływ na to, czy dana osoba wróci do Twojej restauracji w przyszłości.

Jak NIE reagować na reklamację w restauracji?

Żadna osoba nie lubi być lekceważona. Tyczy się to również gości restauracji, którzy reklamują posiłek lub jakość obsługi. Jako restaurator, nawet jeśli kierowane w Twoją stronę uwagi uważasz za bezpodstawne i nieuzasadnione, swojego klienta musisz wysłuchać z szacunkiem i uwagą. Nie przerywaj mu, nie kłóć się z nim, nie próbuj go także przekonać do swojego stanowiska. Ostatecznie to on ma zawsze rację a Twoja rola polega na zaoferowaniu skutecznego wyjścia z nieprzyjemnej sytuacji. Pamiętaj także, że jako właściciel jesteś odpowiedzialny za jakość oferowanych w Twoim lokalu usług - nie próbuj więc zrzucać winy na kelnerów lub kucharzy. To nieprofesjonalne zachowanie, które postawi Cię w niekorzystnym świetle.

Reklamacja w restauracji | Podsumowanie

Reklamacje mogą być trudne do przyjęcia, ale warto traktować je jako cenną informację zwrotną. Powtarzające się skargi są znakiem, że w Twoim lokalu coś nie działa tak, jak powinno i warto zastanowić się nad tym, co można w nim poprawić. Właściciele i personel powinni uważnie analizować każdą reklamację i wykorzystywać ją do udoskonalania swojej oferty oraz usług. Mogą to być np. szkolenia dla pracowników, zmiana menu lub poprawa procesu obsługi klienta.

Podsumowując, właściwe reagowanie na reklamacje jest kluczowe dla utrzymania dobrego wizerunku restauracji i zyskania lojalności klientów. Właściciele i personel powinni słuchać uważnie uwag swoich gości, przeprosić i zaproponować rozwiązanie, przy tym zachowując się uprzejmie i z pełnym profesjonalizmem.

Polecane artykuły
Prawidłowe przechowywanie warzyw i owoców
06 luty 2024
Technika stir-fry.
Technika stir-fry | Co to takiego?
30 styczeń 2024
Świąteczne tradycje kulinarne z całego świata
15 grudzień 2023
Wino: nieodłączny element kulinarnych przygód
22 listopad 2023