Skip to main content

Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!

10 kwiecień 2024

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy, życie w ogródkach restauracyjnych zaczyna powoli rozkwitać. Jeśli wciąż wahasz się, czy zaaranżować przestrzeń zewnętrzną przy Twoim lokalu, teraz jest najlepszy czas, aby to przemyśleć i zacząć działać. Stworzenie atrakcyjnego ogródka restauracyjnego jest fantastycznym sposobem na przyciągnięcie gości, którzy pragną cieszyć się posiłkiem na świeżym powietrzu.

Mimo, że potrzeby i warunki każdej lokalizacji mogą się różnić, istnieją uniwersalne elementy, które sprawdzą się w każdym ogródku restauracyjnym. O czym dokładnie mowa? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Ogródek restauracyjny: co powinno się w nim znaleźć?

Atmosfera w ogródku restauracyjnym znacząco różni się od tej panującej wewnątrz lokalu. Świeże powietrze i kontakt z naturą sprzyjają relaksowi oraz spotkaniom w gronie rodziny czy przyjaciół. Z tego też powodu kluczowe jest, aby zapewnić gościom maksymalny komfort, który zachęci ich do spędzania czasu na zewnątrz przez wiele godzin. W jaki sposób to zrobić? Co powinien posiadać ogródek restauracyjny?

 • Meble ogrodowe
  Inwestycja w odpowiednie meble ogrodowe jest niezbędna. Wybieraj produkty, które są nie tylko estetyczne, ale także wygodne i trwałe. Materiały powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Meble z aluminium będą tu świetnym wyborem: lekkie, łatwe do przechowywania i wytrzymałe dzięki odporności na korozję.
 • Elementy zwiększające funkcjonalność
  Leżaki mogą okazać się idealne dla mniej formalnych przestrzeni, takich jak ogródki piwne, oferując nieco inny rodzaj komfortu. Z kolei w miejscach często odwiedzanych przez rodziny z dziećmi, warto pomyśleć o dedykowanych meblach dla najmłodszych oraz elementach rozrywkowych. Dobrze w tym wypadku sprawdzi się kącik zabaw czy stolik z kolorowankami, które umilą pobyt najmłodszym i pozwolą rodzicom na chwilę relaksu.
 • Ułatwienia dla wszystkich gości
  Nie zapominaj o gościach z ograniczeniami ruchowymi. Tworząc przestrzeń dostępną dla osób niepełnosprawnych, podnosimy standard obsługi oraz dbamy o inkluzję i równość. To również ważny aspekt wizerunkowy każdego lokalu, który chce być postrzegany jako przyjazny i otwarty dla wszystkich.

Parasole w ogródku restauracyjnym

Parasole są nieodzownym elementem każdego ogródka restauracyjnego, zapewniając nie tylko ochronę przed intensywnymi promieniami słońca i nieoczekiwanym deszczem, ale także dodając elegancji i stylu całej przestrzeni. Wybierając parasole, ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich wytrzymałość oraz sposób montażu. Modele wyposażone w nieskomplikowane mechanizmy składania są szczególnie praktyczne, umożliwiając szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków pogodowych i łatwe przechowywanie po sezonie.

Warto inwestować w parasole wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV, które nie blakną, aby zachowały swój estetyczny wygląd i funkcjonalność przez długi czas.

Co jeszcze do ogródka restauracyjnego?

Z myślą o chłodniejszych dniach, warto również wyposażyć ogródek restauracyjny w promienniki ciepła oraz mieć pod ręką koce i narzuty, które umożliwią gościom komfortowe korzystanie z przestrzeni zewnętrznej nawet, gdy temperatura spadnie. Troska o takie detale sprawia, że ogródek restauracyjny może być atrakcyjny i funkcjonalny przez cały rok, przyciągając gości ceniących sobie możliwość spożywania posiłków na świeżym powietrzu, niezależnie od kaprysów pogody.

Urządzając ogródek restauracyjny pamiętaj o dodatkach

Tworząc ogródek restauracyjny warto pamiętać, że to dodatki nadają mu unikalny charakter i atmosferę, sprawiając, że staje się on przytulnym i zapraszającym miejscem. Elementy takie jak odpowiednio dobrany dekor mogą całkowicie odmienić percepcję przestrzeni przez gości.

Poduszki to jeden z prostszych, ale równocześnie efektownych sposobów na zwiększenie komfortu krzeseł metalowych czy też modeli wykonanych z rattanu. Dodatkowo, wprowadzają one kolor i teksturę do ogólnego designu ogródka.

Roślinność odgrywa kluczową rolę w stworzeniu przyjemnej atmosfery. Dobrze dobrane kwiaty nie tylko ożywią każde otoczenie, ale mogą też skutecznie maskować mniej atrakcyjne elementy miejskiej infrastruktury. Rośliny umieszczone w atrakcyjnych donicach, wiszące z sufitu czy aranżowane jako żywe płoty wokół ogródka, wprowadzają naturalny element, który jest zawsze mile widziany przez gości.

Oświetlenie to kolejny niezbędny element ogródka restauracyjnego. Nie tylko umożliwia gościom swobodne korzystanie z przestrzeni po zmroku, ale również tworzy odpowiedni nastrój.

Technologie usprawniające obsługę w ogródku restauracyjnym

Współczesne technologie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu efektywnej obsługi oraz zarządzania przestrzenią gastronomiczną, zwłaszcza gdy mowa o ogródkach restauracyjnych. Właściwe wyposażenie i systemy mogą znacząco ułatwić pracę personelu, a tym samym podnieść jakość obsługi klientów.

 • Kompaktowe systemy POS
  Miniaturyzacja stacji POS to znakomite rozwiązanie dla ogródków, w których brak miejsca na pełnowymiarowe stanowiska. Takie urządzenia, jak midiPOS, są wyposażone w funkcje umożliwiające kelnerom szybki dostęp do rachunków i podgląd stolików zarówno wewnątrz lokalu, jak i na zewnątrz. To ułatwia zarządzanie obsługą, szczególnie w godzinach szczytu.
 • Systemy przywoławcze LRS
  Komunikacja między kuchnią a obsługą ogródka często może być utrudniona z powodu odległości. Systemy przywoławcze, takie jak LRS, są odpowiedzią na te wyzwania. Wyposażenie kelnerów w pagery umożliwia kucharzom dyskretne powiadamianie o gotowości zamówień. Goście zaś, dzięki transmiterom umieszczonym przy stolikach, mogą na żądanie przywołać obsługę, co znacząco zwiększa ich zadowolenie.
 • Kioski samoobsługowe
  Instalacja kiosków samoobsługowych w ogródkach restauracyjnych może znacząco skrócić czas oczekiwania na kelnerów i zmniejszyć ryzyko błędów. Kioski te oferują dodatkową wartość poprzez możliwość wyświetlania reklam, a także są odbierane przez klientów jako nowoczesne rozwiązanie wpisujące się w trend szybkiej i efektywnej obsługi.

Wprowadzenie tych technologii nie tylko zwiększa efektywność pracy restauracji, ale także poprawia ogólną percepcję lokalu jako nowoczesnego i dobrze zarządzanego, co jest istotne w konkurencyjnym środowisku gastronomicznym.

Polecane artykuły
Nowe przepisy dotyczące alkoholu w gastronomii
19 czerwiec 2024
Dziecko w restauracji.
Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom
31 maj 2024
Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!
10 kwiecień 2024
Przybory kuchenne: drewno, silikon czy metal?
22 marzec 2024