Skip to main content

Technologia w gastronomii: Co nowego?

27 maj 2023

Technologia ma ogromny wpływ na wiele dziedzin gospodarki, a gastronomia nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do rozwoju poszczególnych lokali, poprawiają jakość oferowanych usług oraz dostarczają nowych doświadczeń zarówno restauratorom, jak i ich gościom.

Nowe technologie w gastronomii

Rozwój gastronomii to fascynująca podróż w nieznane. Ostatnio, po raz pierwszy w historii, jej wartość na rynku w Polsce wzrosła do około 30 miliardów złotych. Co ciekawe, gastronomia stanowi najszybciej odbudowującą się branżę po kryzysie spowodowanym pandemią Covid-19. Jednym z czynników, które przyczyniły się do przetrwania wielu przedsiębiorstw w tym trudnym okresie, były właśnie nowoczesne technologie. Wówczas przeniesienie działalności do świata online i dostarczanie posiłków na dowóz pozwoliło licznym lokalom na kontynuowanie swojej działalności. Co jeszcze restauratorzy zawdzięczają postępowi technicznemu?

Eliminacja kolejek

Nowe technologie przyczyniają się do rozładowania kolejek w restauracjach. Kioski samoobsługowe, aplikacje mobilne do składania zamówień i systemy rezerwacji online pozwalają klientom na szybsze i bardziej efektywne korzystanie z usług gastronomicznych, tym samym eliminując konieczność oczekiwania w długich kolejkach.

Pozytywny wpływ na wizerunek restauracji

Korzystanie z zaawansowanych technologii przekłada się również na pozytywny wizerunek restauracji. Lokale gastronomiczne, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania w swojej działalności, budują reputację nowoczesnego i zorientowanego na potrzeby społeczeństwa miejsca. To z kolei przyciąga nowych gości i wzmacnia lojalność dotychczasowych klientów.

Pomoc w sprostaniu oczekiwaniom klientów

Klienci, którzy na co dzień korzystają z nowoczesnych technologii oczekują, że restauracje do których uczęszczają również będą oferować tego typu udogodnienia. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do lokalu pozwala zatem na dostosowanie go do wymagań konsumentów oraz zapewnienie im popularnych i wygodnych narzędzi do zamawiania i płacenia.

Najlepsze rozwiązania technologiczne dla gastronomii

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w gastronomii, możliwe jest zwiększenie efektywności wykonywanej pracy, skuteczne i łatwe gromadzenie ważnych dla firmy danych, a także wprowadzenie wygodnego systemu samoobsługowego. Na szczególną uwagę zasługują w szczególności takie rozwiązania, jak:

Kioski samoobsługowe

Urządzenia te otwierają erę samoobsługowej gastronomii, ciesząc się zarówno uznaniem klientów jak i restauratorów, którzy decydują się na wprowadzenie tego rozwiązania w swoim lokalu.

Obecnie prawie 96% Polaków korzysta z telefonów komórkowych, z czego 78% posiada nowoczesny smartfon. Obsługa kiosku samoobsługowego nie różni się znacznie od obsługi telefonu, a prosty i intuicyjny interfejs umożliwia składanie zamówienia bez konieczności oczekiwania w kolejce. Korzystanie z tego rozwiązania ma również wiele innych korzyści. Mowa tutaj przede wszystkim o takich aspektach, jak:

  • Eliminacja błędów w zamówieniach (klient samodzielnie dokonuje wyboru i finalizuje transakcję),
  • Skuteczne działania up-sellingowe poprzez proponowanie dodatkowych produktów w korzystnych cenach,
  • Zwiększenie sprzedaży i obsługa większej liczby zamówień.

System przywoławczy LRS

Komunikacja z klientami w gastronomii nie zawsze musi odbywać się za pomocą tradycyjnych metod werbalnych. Coraz częściej restauracje wykorzystują zdalne systemy przywoławcze, które za pomocą dźwięku i wibracji informują gości o gotowym do odbioru posiłku. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko wyeliminowanie kolejek przy stanowisku kasowym, ale także swobodne prowadzenie usług gastronomicznych w trybie samoobsługowym. Jednym z popularnych systemów jest LRS (Long Range Systems), który oferuje stosunkowo niski koszt zakupu w porównaniu do korzyści, jakie przynosi, oraz znacząco poprawia komunikację i logistykę obsługi.

Mobilny terminal POS

Od lat obserwujemy miniaturyzację nowoczesnych urządzeń cyfrowych, co ma również swoje odzwierciedlenie w branży gastronomicznej. Terminale POS, które są powszechnie używane, można teraz obsługiwać za pomocą urządzeń mobilnych.

Aplikacje miniPOS, które sprawnie działają na smartfonach i tabletach, są niezwykle wartościowym narzędziem dla zespołu kelnerów. Dzięki nim pracownicy nie muszą po każdym zamówieniu wracać do stacjonarnego stanowiska POS, ponieważ wszystkie zadania mogą wykonywać zdalnie. Aplikacje miniPOS oferują wiele korzyści, takich jak:

  • Bezpośrednie przesyłanie zamówień do kuchni: Kelnerzy mogą natychmiast przekazać zamówienia do kuchni za pośrednictwem aplikacji mobilnej, eliminując tym samym potrzebę biegania między stolikami i zapleczem. To przyśpiesza cały proces obsługi i minimalizuje ryzyko pomyłek.
  • Dostęp do rachunków i rozliczeń z dowolnego miejsca w lokalu: Kelnerzy mają pełny dostęp do rachunków i mogą dokonywać rozliczeń w dowolnym miejscu w restauracji. To oznacza, że mogą szybko obsłużyć płatności klientów bez konieczności schodzenia do stanowiska POS.
  • Pełne menu i informacje o składnikach potraw: Aplikacje miniPOS umożliwiają dostęp do pełnego menu restauracji wraz z informacjami o składnikach potraw i ewentualnych alergenach. To ułatwia kelnerom udzielanie odpowiedzi na pytania klientów dotyczące posiłków i umożliwia szybkie informowanie kuchni o ewentualnych zmianach w zamówieniach.

Mobilne terminale POS są niezwykle przydatne w dzisiejszej gastronomii, zapewniając wygodę, efektywność i szybkość obsługi. Kelnerzy mogą obsługiwać klientów sprawnie, zwiększając jakość doświadczenia gości i przyspieszając obrót stolików. To kolejny przykład, jak wiele nowe technologie wnoszą do branży gastronomicznej.

Technologia w gastronomii - Podsumowanie

Innowacyjne technologie mają olbrzymi wpływ na gastronomię, przyczyniając się do rozwoju branży i poprawy doświadczenia zarówno restauratorów, jak i gości. Eliminacja kolejek, pozytywny wizerunek restauracji i dostosowanie się do oczekiwań klientów to kluczowe korzyści wynikające z wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań. Z kolei kioski samoobsługowe, systemy przywoławcze LRS i mobilne terminale POS to konkretne technologie, które rewolucjonizują sposób funkcjonowania gastronomii.

Wykorzystując te innowacje, restauratorzy osiągają większą efektywność, zadowalają klientów i przyspieszają tempo swojej działalności. Nie podlega więc wątpliwościom, że wprowadzenie technologii do gastronomii to przyszłość, która pozwala na tworzenie wyjątkowych i nowoczesnych miejsc dla kulinarnych entuzjastów.

Polecane artykuły
Dziecko w restauracji.
Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom
31 maj 2024
Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!
10 kwiecień 2024
Przybory kuchenne: drewno, silikon czy metal?
22 marzec 2024
Prawidłowe przechowywanie warzyw i owoców
06 luty 2024