Skip to main content

Sztuka układania potraw na talerzu | Odkryj food plating

29 wrzesień 2023

Kreatywność i precyzja - te dwa słowa najlepiej oddają istotę food platingu, czyli sztuki układania potraw na talerzu. W erze, gdzie jedzenie jest nie tylko fundamentem naszego zdrowia, ale też formą ekspresji, sposób prezentowania dań staje się kluczem do pełnej satysfakcji naszego klienta. W oczach gości, zarówno luksusowej restauracji, jak i lokalnej jadłodajni, estetyka odgrywa ogromną rolę, często równie istotną, co sam smak danej potrawy. Jak jednak w prosty sposób podkreślić urok każdego dania? Czy jest to możliwe bez większego wysiłku? Zapraszamy do lektury.

Czym jest food plating?

Food plating, znane również jako sztuka układania potraw na talerzu, to dyscyplina, która znacznie przekracza granice prostego serwowania jedzenia. Jej korzenie sięgają wieków wstecz, kiedy to prezentacja posiłku była równie istotna co jego smak, zwłaszcza na dworach królewskich i w domach szlacheckich, gdzie wykwintne uczty stanowiły okazję do zademonstrowania swojego bogactwa i klasy. Wówczas estetyka zyskiwała na znaczeniu, a szczególną uwagę zwracano na szczegóły, takie jak układ i kolorystyka potraw, aby zaspokoić nie tylko podniebienie, ale także czujne oko obserwatora.

Z czasem, z rosnącym naciskiem na unikatowość i indywidualność, food plating zyskał nową wartość i znaczenie w świecie gastronomii. Współczesne trendy kulinarne przykładają ogromną wagę do tego, aby każde danie było prezentowane w sposób, który najlepiej podkreśla jego walory smakowe, teksturalne i wizualne. Można pokusić się o stwierdzenie, że dziś food plating jest nie tylko kwestią estetyki, ale także wyrazem szacunku do składników, ich pochodzenia i charakteru potrawy.

Czy food plating ma znaczenie?

Dobry food plating potrafi zrobić wrażenie. Badania przeprowadzone przez profesora Charlesa Spence'a z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdzają, że estetyka podanej potrawy może wpływać na postrzeganie jej smaku. W ramach eksperymentu, 60 uczestników miało okazję degustować identyczną sałatkę w trzech różnych stylach podania. Pierwsza propozycja miała dość przypadkowy wygląd, druga była estetycznie ułożona, podczas gdy trzecia nawiązywała do dzieł Wassily’a Kandinsky’ego. Mimo, że wszystkie warianty były identyczne pod względem składników, uczestnicy oceniali ostatnią sałatkę o około 30% wyżej pod względem smaku. Co więcej, stwierdzili, że są gotowi zapłacić nawet trzy razy więcej za tak atrakcyjnie prezentującą się potrawę.

Food plating | Talerz to podstawa

Centralnym punktem w sztuce układania potraw jest niewątpliwie talerz, co wskazuje już sama nazwa tej techniki. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego naczynia, warto zwrócić uwagę na jego kolor. Wielu specjalistów z branży gastronomicznej zdaje sobie sprawę, że białe talerze pobudzają apetyt, są wszechstronne, stylowe, a ich neutralność daje szefowi kuchni większą swobodę w kreowaniu kompozycji. Jednakże rola innych odcieni nie jest już tak powszechnie znana:

  • Talerze o różowym odcieniu nieświadomie kojarzą się z deserami. Ich „słodki” kolor przypomina o słodyczach, szerząc pozytywne nastawienie. Żywność prezentowana na różowym tle wydaje się zatem bardziej słodka.
  • Talerze o barwie niebieskiej raczej nie kojarzą się z żywnością, ponieważ kolor ten rzadko występuje naturalnie w pokarmach. W efekcie, dania podane na niebieskim tle mogą wyglądać mniej smakowicie. Mimo to, jest to idealna propozycja na szklanki, ponieważ odcienie niebieskiego wzmacniają poczucie orzeźwienia i efektywnie gaszą pragnienie.
  • Talerze o barwie pomarańczowej sprawiają, że dania wydają się smaczniejsze. Ten kolor wywołuje optymizm, a potrawy na takim tle sprawiają wrażenie bardziej unikalnych.
  • Zielone talerze są kojarzone ze zdrowym jedzeniem. Jeśli Twoja restauracja jest znana z wartościowych, ekologicznych czy wegetariańskich potraw, prezentuj je zatem na zielonych talerzach, aby wzmocnić pozytywne wrażenia swoich gości.

Tradycyjny food plating

Prosty sposób układania potraw na talerzu, który jest niezawodny w restauracjach, bistrach i innych miejscach serwujących jedzenie, polega na zastosowaniu analogii do tarczy zegara. Według tej tradycyjnej metody, talerz powinien zostać podzielony na trzy sekcje, gdzie rozmieszczone są główne składniki potrawy:

  • w obszarze pomiędzy godziną trzecią a dziewiątą umieszcza się kluczowy element dania, taki jak mięso czy ryby;
  • w miejscu pomiędzy godziną dziewiątą a dwunastą powinny znaleźć się węglowodany, na przykład ziemniaki, kasza czy ryż;
  • obszar od godziny dwunastej do trzeciej należy do warzyw.

Taki układ składników na talerzu nie tylko wygląda estetycznie, ale także umożliwia gościom komfortowe spożywanie posiłku. Oczywiście, tę metodę można dostosowywać według własnych predyspozycji, eksperymentując z układem potraw i dostosowując go do serwowanych składników.

Nowoczesny food plating

Nieustannie rozwijająca się sztuka kulinarna przekształca nie tylko to, co trafia na nasze talerze, ale także sposób, w jaki te dania są prezentowane. Nowoczesny food plating to wizualna poezja, w której kucharze i szefowie kuchni szukają świeżych, innowacyjnych sposobów ukazania tradycyjnych składników w zupełnie nowym świetle.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jakie są najlepsze praktyki nowoczesnego food platingu. Wielu kucharzy traktuje talerz jak płótno, na którym mogą oddać swój własny, osobisty styl. Dla niektórych kluczem jest minimalizm, dla innych ekstrawagancja. Niezależnie od wybranego kierunku, celem jest zawsze zaskoczenie i zachwycenie gości. Zamiast koncentrować się wyłącznie na prostych układach, nowoczesne techniki układania potraw pozwalają na tworzenie trójwymiarowych kompozycji, które składają się z różnorodnych tekstur i kolorów. Można zauważyć trend stosowania technologii, w tym drukowania 3D, do tworzenia unikalnych form na talerzu. Inne nowoczesne techniki obejmują ekstrakcję naturalnych barwników z produktów, aby stworzyć z nich spektakularne sosy czy dekoracje, które dodają daniu głębi i intensywności.

Na koniec warto podkreślić, że food plating nie jest przeznaczony jedynie dla elitarnych restauracji. Każdy, kto ma pasję do gotowania, może zastosować wybrane techniki układania dań w swojej kuchni. W końcu jest to forma ekspresji - nie tylko smakowej, ale także wizualnej.

Zachęcamy do eksperymentowania, odkrywania i, przede wszystkim, cieszenia się procesem tworzenia. Food plating to sztuka, która nie tylko zachwyca nasze oczy, ale przede wszystkim wzbogaca doświadczenie kulinarne. Nawet najprostsze dania mogą zostać przekształcone w prawdziwe dzieła, jeśli poświęcimy im trochę czasu i kreatywności.

Polecane artykuły
Wino: nieodłączny element kulinarnych przygód
22 listopad 2023
Kobieta wycinająca dynie na imprezę Halloween.
Impreza Halloween | Co zrobić, aby była udana?
31 październik 2023
Food plating.
Sztuka układania potraw na talerzu | Odkryj food plating
29 wrzesień 2023
Wnętrze restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin.
Jak restauracje mogą zdobyć gwiazdki Michelin?
17 sierpień 2023