Skip to main content

Potrawy wigilijne | Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole?

11 grudzień 2022

W naszym kraju żadne inne święto nie jest tak uroczyście obchodzone, jak Wigilia. W tym wyjątkowym dniu zasiadamy z bliskimi do wieczerzy, gdy tylko na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Na stole przyozdobionym białym obrusem, zgodnie z tradycją powinno pojawić się 12 potraw - symbol 12 apostołów. Chociaż kiedyś wigilijne menu było mocno określone, z biegiem lat zostało ono okraszone większą swobodą, przez co dziś znacznie różni się w poszczególnych domach. Pomimo to, wciąż istnieją potrawy wigilijne, których ze względu na symbolikę, absolutnie nie może zabraknąć na stole 24 grudnia. Co to za potrawy?

Barszcz czerwony

W większości polskich domów, to właśnie barszczem czerwonym rozpoczyna się wigilijną wieczerzę. Najczęściej podawany jest z uszkami, jednak nie jest to reguła. Buraki, z których robiony jest barszcz czerwony, to bogate źródło witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, magnezu i wapnia. Ich spożywanie wzmacnia układ krwionośny, poprawia odporność, a także spowalnia proces starzenia. Zgodnie z tradycją, jedzenie buraków - a więc i barszczu czerwonego - wpływa na długowieczność. Warzywo to pomaga przez całe życie cieszyć się nieskazitelną urodą. Nic więc dziwnego, że tak chętnie ląduje ono na wigilijnym stole pod postacią barszczu.

Kapusta z grzybami

Jeśliby zapytać o jedną z najzdrowszych potraw na stole wigilijnym, większość osób odpowiedziałaby, że to kapusta z grzybami. I słusznie! Kapusta zawiera w sobie duże pokłady minerałów i witamin, w tym B1, B2 i B3. To jednak nie wszystko. Znaleźć w niej można również magnez, potas, żelazo i kwas foliowy. Dawniej wierzono, że kapusta chroni od złego i posiada w sobie życiodajną moc. Podawana z grzybami, które okrzyknięte zostały “magicznymi darami ziemi”, stanowiła jedną z ważniejszych potraw na wigilijnym stole.

Ryby

Niezależnie od sposobu przygotowania, ryba musi pojawić się na wigilijnym stole. To bez wątpienia jedna z najważniejszych świątecznych potraw. Historia ryby na wieczerzy wigilijnej sięga początków chrześcijaństwa. Uchodzi ona za symbol wolności, dostatku, zdrowia i harmonii. To także alegoria odradzającego się życia. Obecnie na wigilijnym stole najczęściej spotkać można śledzie oraz karpia. Pstrąg, szczupak i łosoś powoli również dołączają do tego grona. Nierzadko w czasie wigilijnej wieczerzy króluje łosoś z koperkiem i karp w galarecie.

Polecane artykuły
Nowe przepisy dotyczące alkoholu w gastronomii
19 czerwiec 2024
Dziecko w restauracji.
Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom
31 maj 2024
Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!
10 kwiecień 2024
Przybory kuchenne: drewno, silikon czy metal?
22 marzec 2024