Skip to main content

Idealna randka w restauracji - te zasady musisz znać!

28 marzec 2023

Randka w restauracji jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu z drugą osobą, a także doskonałą sposobnością by bliżej się poznać. Od wieków relacje pomiędzy mężczyzną i kobietą, a także pewne modele zachowań regulowane były przez wiele zasad i konwenansów, które w dzisiejszych czasach nie zawsze się sprawdzają. Jak zatem powinna wyglądać idealna randka w restauracji? Lepiej trzymać się sztywnych, konserwatywnych zasad, czy iść z duchem czasu? Podpowiadamy!

Pierwsza randka w restauracji | O czym pamiętać?

Zazwyczaj pierwsze randki bywają stresujące - w końcu chcemy jak najlepiej wypaść w oczach drugiej osoby. Aby niechciane napięcie nieco zeszło, warto się odpowiednio przygotować do tego wydarzenia. Przede wszystkim, dobrze jest poznać preferencje kulinarne partnerki lub partnera, szczególnie jeśli to my wychodzimy z propozycją spotkania. Zabranie swojej potencjalnej drugiej połówki na mięsnego burgera podczas, gdy jest ona wegetarianką może być skutecznym strzałem w kolano.

Kto wybiera restaurację?

Zgodnie z pewną utartą zasadą, ostateczny wybór miejsca na randkę zazwyczaj należy do kobiety, ale to mężczyzna powinien jako pierwszy złożyć propozycję. Obecnie jednak odchodzi się od tego konwenansu - kobiety również mają swoje ulubione miejsca i nie ma nic złego w tym, aby to partnerka przejęła inicjatywę i zaproponowała lokal. Jeśli nie macie zamiaru odkrywać nowych miejsc, na pierwszą randkę lepiej postawić na coś znanego, restaurację w której wcześniej jedno z was już się stołowało. W ten sposób unikniecie stresu i przykrych niespodzianek.

Jak się ubrać na randkę w restauracji?

Kwestia ubioru na randkę to rzecz, która potrafi spędzić sen z powiek zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest wcześniejsze sprawdzenie restauracji, w której zamierzasz się spotkać z partnerem lub partnerką. Jeśli to elegancki lokal, postaw na elegancki ubiór - w przypadku panów absolutnym must-have będzie koszula, pań - suknia lub inne gustowne odzienie. Z kolei jeśli na randkę wybieracie się do restauracji, w której panuje luźniejsza atmosfera, wybierz coś luźniejszego. Pamiętaj jednak aby nie przesadzić - pomimo swobodnego klimatu, wciąż powinno się wyglądać schludnie.

Jak się zachować na randce w restauracji?

Choć czasy się zmieniają i wiele poglądów uległo rekonstrukcji, jedno jest pewne - dobre maniery są zawsze w modzie. Podczas randki mężczyzna powinien stosować kilka zasad, które pomogą mu zadbać o partnerkę. Nie należy jednak pod tym kątem przesadzać, ponieważ nadmierna troska może wprowadzić ją w zakłopotanie. Ważne jest, aby zapewnić kobiecie wygodę, otwierając dla niej drzwi, prowadząc do stolika, czy odsuwając krzesło.

Warto pamiętać, że uprzejmość nie ma na celu wywołania uczucia krępacji u drugiej osoby, a randka powinna pomóc dwojgu ludziom poznać się lepiej. Zgodnie z konwencjonalnymi zasadami, partnerka powinna przyjąć te uprzejmości i pozwolić mężczyźnie o siebie zadbać. W obecnych czasach jednak wiemy, że jeśli ktoś z partnerów czuje się z tym nieswojo, warto o tym porozmawiać i ustalić, co druga osoba preferuje. Istnieje wiele sposobów, aby wyrazić szacunek i pokazać dobre maniery, nie zawsze trzeba stosować się do starodawnych konwenansów.

Składanie zamówienia

Randka w restauracji to doskonała okazja do poznania się lepiej i porozmawiania o swoich preferencjach kulinarnych. Jeśli jedna ze stron była już wcześniej w danym lokalu, może się podzielić swoimi wrażeniami i pomóc w wyborze potraw. Nowe doznania smakowe są zawsze ekscytujące, a rozmowa na temat jedzenia to przyjemny i bezpieczny temat na początek. Podczas zamawiania dań tworzy się punkt zaczepienia do dalszej dyskusji o swoich wrażeniach i smakach, dlatego warto być szczerym i bez krępacji wyrazić swoje zdanie. W razie wątpliwości co do wyboru, można zawsze poprosić kelnera o radę. Mężczyzna, zgodnie z zasadami, powinien pomóc partnerce w wyborze, proponując kilka opcji. Jednakże, ważne jest, aby nie przesadzać z uprzejmością, nie narzucać swojego zdania i nie wprowadzać drugiej osoby w zakłopotanie, ponieważ celem randki jest poznanie się lepiej i spędzenie miłego czasu razem.

Randka w restauracji | Kto płaci?

Na randce zwykle to mężczyzna płaci za jedzenie i napoje, ponieważ to on zwykle zaprasza na spotkanie. Jednak jeśli to kobieta zainicjuje wspólne wyjście, może zdecydować się na opłacenie rachunku. Jeśli ktoś zdecyduje się opłacić całe zamówienie, druga osoba może zaproponować podział kosztów lub powiedzieć, że zapłaci za siebie. Ważne, aby przyjąć podarunek z wdzięcznością, a nie odmawiać zbyt stanowczo. Oczywiście, nie ma sztywnych reguł, a wiele zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji. Ważne jest, aby randka była dla obojga przyjemnością, a zasady mają jedynie ułatwić przebieg spotkania, a nie je komplikować.

Polecane artykuły
Wino: nieodłączny element kulinarnych przygód
22 listopad 2023
Kobieta wycinająca dynie na imprezę Halloween.
Impreza Halloween | Co zrobić, aby była udana?
31 październik 2023
Food plating.
Sztuka układania potraw na talerzu | Odkryj food plating
29 wrzesień 2023
Wnętrze restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin.
Jak restauracje mogą zdobyć gwiazdki Michelin?
17 sierpień 2023