Skip to main content

Nowe przepisy dotyczące alkoholu w gastronomii

19 czerwiec 2024

Wkrótce, z dniem 20 sierpnia 2024 roku, branża gastronomiczna stanie w obliczu istotnych zmian w regulacjach dotyczących sprzedaży alkoholu.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek dokładnego informowania klientów o rzeczywistej zawartości alkoholu w napojach serwowanych w restauracjach i barach. Restauratorzy oraz barmani powinni przygotować się na te zmiany z wyprzedzeniem, aby uniknąć potencjalnych sankcji i zapewnić zgodność z nowymi wymogami. Prześledźmy, jakie dokładnie zmiany wprowadza nowa legislacja i jak wpłyną one na działalność gastronomiczną.

Nowe przepisy dla lokali sprzedających alkohol w 2024

Od 20 sierpnia 2024 roku restauracje, bary oraz puby będą musiały stosować się do nowych regulacji, które nakładają obowiązek informowania klientów o zawartości alkoholu w podawanych napojach. Oznacza to, że od wejścia w życie przepisów każdy napój zawierający powyżej 1,2% alkoholu objętościowego będzi musiał mieć jasno określoną ilość etanolu podaną w menu.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że celem tych regulacji jest danie konsumentom możliwości dokonywania bardziej świadomych wyborów. Dzięki precyzyjnym informacjom o zawartości alkoholu, klienci będą mogli lepiej kontrolować swoje spożycie, co jest szczególnie istotne dla osób dbających o zdrowie i starających się ograniczać alkohol w diecie. Nowe przepisy mają więc na celu nie tylko ochronę zdrowia publicznego, ale także promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu w społeczeństwie.

Których napojów alkoholowych dotyczą nowe przepisy?

Nowe regulacje obejmą napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2%. Oznacza to, że obowiązek informowania klientów dotyczyć będzie głównie lokali serwujących piwa, wina oraz inne napoje alkoholowe sprzedawane w butelkach czy puszkach.

Warto zauważyć, że nowe wytyczne nie będą obejmować drinków i koktajli przygotowywanych na zamówienie. Trudności w precyzyjnym określeniu zawartości alkoholu w tych napojach, wynikające z indywidualnych preferencji klientów dotyczących proporcji składników oraz ilości dodawanego lodu, wykluczają je z obowiązku informacyjnego. Podobnie, napoje sprzedawane bez opakowania lub pakowane na miejscu sprzedaży również nie będą objęte nowymi wymaganiami.

Czym jest nalewka? Nowa definicja prawna

Nowe przepisy wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 14 lutego 2024 roku przynoszą również istotne zmiany dotyczące definicji nalewki, tradycyjnego polskiego trunku uzyskiwanego poprzez macerację roślin i owoców. Celem tych regulacji jest ochrona jakości oraz autentyczności tego wyjątkowego wyrobu. Zgodnie z nowymi wytycznymi, nalewka musi być napojem spirytusowym, wytwarzanym na bazie alkoholu etylowego rolniczego pochodzenia.

Nowe przepisy wykluczają możliwość dodawania soków owocowych, barwników oraz aromatów. Wszystkie właściwości smakowe i zapachowe nalewki muszą pochodzić wyłącznie z procesu maceracji. Producenci mają prawo uzupełnić nazwę "nalewka" o określenie dominującego smaku, który powstał w wyniku maceracji konkretnego składnika, na przykład "nalewka pigwowa". Taka precyzyjna regulacja ma na celu nie tylko ochronę tradycji, ale również zapewnienie konsumentom produktów najwyższej jakości, zgodnych z dawnymi recepturami.

Polecane artykuły
Nowe przepisy dotyczące alkoholu w gastronomii
19 czerwiec 2024
Dziecko w restauracji.
Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom
31 maj 2024
Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!
10 kwiecień 2024
Przybory kuchenne: drewno, silikon czy metal?
22 marzec 2024