Skip to main content

Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom

31 maj 2024

W dzisiejszych czasach tempo życia jest niezwykle szybkie. Codziennie musimy sprostać wielu obowiązkom i nie zawsze mamy energię na gotowanie posiłków w domu. Zamiast spędzać cenne chwile w kuchni, coraz częściej wybieramy wspólne wyjścia do restauracji, aby cieszyć się czasem z rodziną, delektując się smacznym jedzeniem i miłą atmosferą. Jednak aby wizyta z małymi dziećmi była przyjemna i bezstresowa, restauracja musi być odpowiednio przygotowana – od menu, przez wystrój, po dodatkowe udogodnienia. Jak więc stworzyć miejsce, które stanie się ulubionym celem rodzin z dziećmi?

Kącik dla dzieci w restauracji

Dzieci z natury są pełne energii i trudno im wysiedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas. Kilkanaście minut oczekiwania na zamówienie może wydawać się dla nich nieskończenie długie. Aby zapewnić komfort zarówno najmłodszym gościom, jak i ich rodzicom, kluczowe jest stworzenie miejsca, w którym maluchy będą mogły się zająć zabawą.

Wielu restauratorów obawia się jednak, że kącik dla dzieci zajmie zbyt dużo miejsca. W rzeczywistości jednak nie wymaga on dużej przestrzeni. Wystarczy mały stolik z krzesełkami oraz zestaw kolorowanek i kredek, aby maluchy mogły zająć się rysowaniem. Można także wyłożyć maty na podłodze, które będą idealne do zabawy dla niemowlaków. Ponadto klocki, samochodziki, czy układanki to doskonałe pomysły na zajęcie dzieci w różnym wieku.

Sala zabaw dla dzieci w restauracji

W większych restauracjach warto rozważyć wydzielenie osobnej bawialni. Wyposażenie takiego miejsca powinno być różnorodne, aby sprostać oczekiwaniom dzieci w szerokim przedziale wiekowym. W sali zabaw można umieścić zabawki edukacyjne, interaktywne gry, a nawet mały plac zabaw z miękkimi elementami. Taka przestrzeń stanie się atrakcją samą w sobie, zachęcając najmłodszych do zabawy i sprawiając, że będą chciały wracać do lokalu.

Menu dla dzieci

Dzieci to wyjątkowi goście w każdej restauracji – szczerzy, bezpośredni i wymagający. Aby zaspokoić ich potrzeby, menu dla dzieci powinno łączyć smakowite i zdrowe dania z atrakcyjną prezentacją. Kolorowe warzywa, ciekawe kształty i fantazyjne nazwy potraw mogą zdziałać cuda, zachęcając najmłodszych do jedzenia.

Co umieścić w menu dla dzieci?

Zdrowie dzieci jest priorytetem, dlatego warto wprowadzić do menu potrawy bogate w wartości odżywcze. Warzywa w różnych kolorach mogą być nie tylko dodatkiem, ale i głównym składnikiem dań, np. mini tortilli z warzywami i kurczakiem czy kolorowych sałatek z makaronem. Ważne jest, aby potrawy były przygotowane z wysokiej jakości składników. Ponadto należy unikać nadmiaru soli i tłuszczu, a jednocześnie dbać o smak i atrakcyjność oferowanych dań.

Desery to nieodłączna część dziecięcego menu. Klasyczne lody mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru, jeśli podane zostaną w kreatywny sposób – deser lodowy w kształcie motyla czy ciasto stylizowane na pszczołę z pewnością przyciągną uwagę najmłodszych. Inne propozycje to owoce podane w fantazyjnych miseczkach, muffinki z owocowymi dekoracjami czy jogurty z dodatkiem kolorowych owoców.

Porcje dla dzieci w restauracji

Porcje dla dzieci powinny być dostosowane do ich potrzeb – mniejsze, ale równie sycące. Ważne jest, aby każde danie było zbilansowane i pełnowartościowe. W menu dla dzieci mogą znaleźć się dania takie jak mini burgery z warzywami, makarony z lekkimi sosami warzywnymi, czy delikatne zupy kremy. Dla maluchów to nie tylko jedzenie, ale również przygoda – odpowiednia wielkość porcji i atrakcyjny wygląd talerza mogą sprawić, że nawet największy niejadek się skusi.

Atrakcyjna prezentacja menu dla dzieci

Menu dla dzieci powinno być kolorowe i pełne ilustracji. Bajkowe nazwy potraw, piękne zdjęcia i barwne opisy mogą przyciągnąć uwagę najmłodszych. Młode osoby uwielbiają angażować wszystkie zmysły, więc warto zadbać o to, by menu było dla nich interesujące nie tylko smakowo, ale i wizualnie. Można również dodać interaktywne elementy, takie jak krzyżówki, labirynty czy kolorowanki, które umilą czas oczekiwania na posiłek.

Tworząc menu przyjazne dzieciom, inwestujesz nie tylko w ich uśmiechy, ale także w lojalność całych rodzin, które z chęcią będą wracać do miejsca, gdzie ich pociechy czują się wyjątkowo.

Restauracja przyjazna dzieciom

W restauracji przyjaznej dzieciom kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków do karmienia najmłodszych.

Krzesełka do karmienia dzieci są niezbędnym elementem wyposażenia, który znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo maluchów oraz ich rodziców. Najlepiej, jeśli są one wykonane z trwałego i łatwego do czyszczenia plastiku. Tego rodzaju krzesełka nie tylko zapewniają stabilność, ale również pozwalają na utrzymanie odpowiedniego stopnia higieny, co jest szczególnie ważne w miejscach, w których jedzą dzieci.

Kolejnym istotnym elementem jest dostosowana do dzieci zastawa stołowa. Sztućce, talerze i kubki powinny być nie tylko bezpieczne i nietłukące się, ale również atrakcyjne wizualnie. Kolorowe naczynia z dziecięcymi motywami mogą sprawić, że jedzenie stanie się dla maluchów przyjemniejsze i bardziej zachęcające. Ważne jest, aby materiały, z których wykonane są naczynia, były wolne od szkodliwych substancji, co zapewni dodatkowe bezpieczeństwo podczas posiłków.

Higiena w restauracji jest priorytetem, zwłaszcza w przypadku naczyń używanych przez dzieci. Talerze, sztućce i kubki muszą być dokładnie myte i dezynfekowane. Zmywarki gastronomiczne oraz wyparzarki powinny być standardem, aby zapewnić, że wszystkie powierzchnie mające kontakt z jedzeniem są wolne od bakterii i zarazków. Dzięki tym środkom, rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci jedzą w bezpiecznym i czystym środowisku, co znacząco podnosi komfort i zadowolenie z wizyty w restauracji.

Polecane artykuły
Nowe przepisy dotyczące alkoholu w gastronomii
19 czerwiec 2024
Dziecko w restauracji.
Jak zadbać o najmłodszych gości? | Restauracja przyjazna dzieciom
31 maj 2024
Urządzasz ogródek restauracyjny? O tym musisz pamiętać!
10 kwiecień 2024
Przybory kuchenne: drewno, silikon czy metal?
22 marzec 2024